Ta z pozoru mało znacząca tkanka spełnia bardzo ważną funkcję w życiu każdego z nas – w znacznym stopniu odpowiada za to, jaki kształt ma nasze ciało. Jeżeli lekceważymy jej znaczenie, narażamy się na ból, ryzyko kontuzji podczas uprawiania sportu czy po prostu na sztywność stawów i mięśni powodującą dyskomfort w naszym codziennym życiu. Powięzi odpowiadają za nawodnienie i odżywienie mięśni, stanowią drogę przewodzenia dla układu nerwowego, pełnią funkcję immunologiczną i przede wszystkim zapewniają integralność poszczególnych grup mięśniowych. Zatem regularna ich stymulacja usprawni cały organizm. Regularne rolowanie czyli tzw. uwalnianie powięzi poprawi cyrkulację krwi w naszym organizmie, usprawni dopływ tlenu do serca oraz pozostałych narządów i tkanek, co znacząco przyspieszy przemianę oraz wydalanie toksyn. Dbanie o powięź za pomocą regularnego rolowania zapewni naszemu ciału zdrowy wygląd i samopoczucie, spowolni także proces jego starzenia. Nawodniona i rozluźniona powieź zapewni nam zdrowy ruch, szybszą regenerację, pomoże w treningach oraz pracy nad prawidłową postawą ciała i uwolnieniem się od napięcia.
Rolowanie – Mobility GKW fitness & gym
Trening powięziowy jest odpowiedni dla osób uprawiający jakikolwiek sport. To opcja profilaktyki schorzeń ruchu, jak i rehabilitacji. Warto zatem pomyśleć o treningu powięziowym w przypadku:
Trening powięziowy to w rzeczywistości technika automasażu i płynnego rozciągania powięzi, wykonywana najczęściej z wykorzystaniem wałków (rollerów) oraz piłeczek do masażu. Bardzo istotne jest połączenie treningu powięziowego z odpowiednim nawodnieniem organizmu, co jest niezbędne dla zapewnienia powięziom elastyczności.
Regularne rozciąganie i uelastycznianie powięzi warunkuje sprawniejsze odżywianie i dotlenienie mięśni. Wzmacniane są włókna kolagenowe, mięśnie zyskują na wytrzymałości i elastyczności, obniżane są przeciążenia i stan napięcia mięśni. Zwiększa się mobilność mięśni. Masaż powięziowy redukuje ból po ciężkim treningu oraz eliminuje ryzyko urazów. Poza tym bardziej elastyczne mięśnie dają szanse na uzyskanie lepszych wyników sportowych.
Trening powięziowy zalecany jest również w profilaktyce problemów z układem ruchu, w tym kręgosłupa, ponieważ elastyczna powięź jest gwarancją bezpieczeństwa zarówno dla układu mięśniowego jak i kostno-stawowego oraz naczyniowego i nerwowego.
Pisała dla was
Anna Tyrakowska.
Bibliografia: