fbpx
Siłownia stęszew

Regeneracja, jak ją przyśpieszyć?


Ciężko trenujesz na siłowni? Chcesz progresować jak najszybciej? To czas zadbać o regeneracje. W tym artykule dowiesz się jak przyśpieszyć regeneracje, a dzięki temu unikać kontuzji, przetrenowania i ogólnego zmęczenia. Pamiętaj również, że podczas odpoczynku odbudowuje się włókno mięśniowe, a co za tym idzie nasze mięśnie stają się większe oraz silniejsze :).

1.

Najważniejszy jest sen, na który powinniśmy poświęcać odpowiednią ilość czasu i zadbać również o jego jakość. Wyniki badań naukowych przeprowadzonych przez Knowles O.E. i wsp. dowodzą, że jednorazowe niewyspanie się nie wpływa negatywnie na siłę naszych mięśni, jednak długotrwałe ograniczenie długości snu obniża siłę maksymalną w ćwiczeniach wielostawowych. Co więcej, ograniczenie snu do poniżej 6 godzin przez minimum 4 kolejne noce zaburza metabolizm glukozy oraz apetyt i nastrój, przez co czujemy się osłabieni. Nie przyczynia się to do efektywnej realizacji treningu siłowego.

2.

Dieta ma również bardzo duże znaczenie w procesie regeneracji naszego ciała. Kluczowe są tutaj makroelementy głownie odpowiednia ilość białka, węglowodanów i tłuszczów. Jednak ważne są też makro i mikro elementy, które znajdziemy w nieprzetworzonej żywności oraz warzywach czy owocach.

3.

Aktywna regeneracja to dobry sposób na aktywność fizyczną pomiędzy sesjami treningowymi. Spokojny spacer lub jazda na rowerze pozwoli lepiej dotlenić nasze mięśnie, a co za tym idzie lepiej się zregenerują.

4.

Masaż to idealna metoda na przyśpieszenie regeneracji, chwile relaksu oraz zwiększenie mobilności naszego ciała. Najważniejsze zalety masażu to: redukcja napięcia mięśniowego, poprawa przepływu krwi, poprawa elastyczności naszego ciała. Zapraszamy na zajęcia mobility!

 

 

 

 

 

Bibliografia:
Sleep Disorders and Sleep Deprivation, pod red. Coltena H.R. i Altevogta B.M., Waszyngton 2006.
Halson S.L., Sleep and the elite athlete, gssiweb.org/sports-science-exchange/article/sse-113-sleep-and-the-elite-athlete (19.04.2019).
Kuhland J., 7 Essential Elements Of Rest And Recovery, breakingmuscle.com/fitness/7-essential-elements-of-rest-and-recovery (19.04.2019).
Fetters K.A., Does Cryotherapy Actually Help Your Muscles Recover?, tonic.vice.com/en_us/article/j5kx93/does-cryotherapy-work-muscle-soreness-recovery (19.04.2019).
GKW Fitness & Gym
Masz dodatkowe pytania?
napisz lub zadzwoń!